Как се снимат автомобилните преследвания? (ВИДЕО)

Вашата количка е празна.
Приятно пазаруване

Каталог

Реклама

HID.bg » Новини » Как се снимат автомобилните преследвания? (ВИДЕО)

Как се снимат автомобилните преследвания? (ВИДЕО)

Какво е "руска ръка" и защо шофьорът понякога трябва да седи на покрива

Киното неслучайно е наричано най-великата илюзия в света. Една от причините за това, е че често докато гледаме филм, забравяме, че действието не се случва наистина. Така например, когато актьор кара автомобил, а камерата го снима, ние наистина започваме да вярваме, че той управлява машината. Истината обаче е малко по-различна. В търсене на перфектния реалистичен кадър, продуцентите често използват необикновени приспособления и модифицират обикновени коли до неузнаваемост. Именно за тях ще стане въпрос по-долу.

Как се снимат автомобилните преследвания (ВИДЕО) - не е готово

Платформи

Най-разпространеният метод за заснемане на сцена в автомобилно купе през миналия век, е включвал използването на платформа. Автомобилът е бил качван върху платформата, разположена пред киноекран, на който са били прожектирани кадри от движещ се автомобил. Така хората в колата са изглеждали сякаш са се запътили нанякъде, макар че реално са стоели на едно място. Днес този кино прийом продължава да се използва, но фонът е чисто зелен, а впоследствие специалисти по ефектите го изрязват и го заместват по компютърен път с естествен движещ се фон.

Как се снимат автомобилните преследвания (ВИДЕО) - не е готово

Разбира се, кинематографите всячески се опитват да установят снимачна площадка в самия автомобил, но това невинаги е удобно е безопасно. Проблемът е, че за целта те се нуждаят от платформа, която представлява специална конструкция, която стърчи някъде извън купето на автомобила. Това означава, че операторите са изложени на всички елементи, както и на трафика наоколо. Те трябва хем да снимат, хем да се грижат за запазването на собствения си живот.

В общи линии, подобен подход работи в нискобюджетни продукции като “От глупав по-глупав” и “Пич, къде ми е колата?”, но за великите режисьори, които са известни със своя перфекционизъм, това далеч не е достатъчно. И така се появяват специализирани машини за снимане, които най-просто казано представляват нещо средно между автомобил, камера и режисьорски пулт.

Как се снимат автомобилните преследвания (ВИДЕО) - не е готово

Хибриди

По време на снимките на филма “Децата на хората” например, майсторът на дългите сцени - Алфонсо Куарон - използва хибридна Fiat Multipla.

Над кабината на Multipla-та била изградена специална тръбна конструкция, състояща се от много релси, на които били прикрепени специални стативи и камери. Покривът на колата бил изрязан, а всичко това било покрито и осветено, превръщайки по този начин купето в истинско студио.

Разбира се, покривът, счупените стъкла и другите ефекти били добавени по компютърен път, но тази необикновена машина била в основата на това зрителите да се потопят в сюжета и да бъдат съпричастни със съдбата на героите. И то в рамките на близо 4-минутна сцена без никакъв допълнителен монтаж на кадри.

Призрак на покрива

Проблемът е, че колкото и находчиви платформи да измислят инженерите, с тях е невъзможно да се движиш с висока скорост. А ако искате да гледате как Кийра Найтли се опитва да избяга на лошите с 200 км/ч, трябва се доверите на професионалистите...които стоят и управляват колата от покрива.

Как се снимат автомобилните преследвания (ВИДЕО) - не е готово

Запознайте се с този Land Rover Defender, който е построен специално за един от последните филми за Джеймс Бонд - Координати: Скайфол. Макар че от някои ъгли изглежда като нормален Defender, той определено не е такъв. Отстрани има конструкция, върху която седи оператор, а на покрива има тръбна клетка, в която е шофьорът. В този случай машината се управлява от професионалния пилот Бен Колинс, който помним в ролята на мистериозния Стиг в Top Gear, а актьорите зад волана само се правят, че карат, докато са поверили живота си на друг. При това съвсем доброволно.

Понеже няма как да се прекара кормилен прът незабелязано през цялото купе, връзката между волана и колелата се осъществява с помощта на хидравлична система. Според Колинс управлението на машината било доста нетипично, тъй като се налагало воланът да се върти два пъти по-енергично, за да се постигне желания ефект на завиване.

За да не се преобърне, специалният Defender е получил по-ниско окачване, асфалтови гуми и много по-широка от обикновеното следа.

Руска ръка

Това е официалното название на крановете с дистанционно управление, които се използват в кинематографията. На върха на стрелката е разположена камера, а за да е стабилна картината, тя е оборудвана с жироскопична система за стабилизация.

Как се снимат автомобилните преследвания (ВИДЕО) - не е готово

Това устройство не е никак подходящо за заснемане на случващото се в интериора, но за преследвания и каскади е незаменимо.

Технологията идва от съветската военна промишленост, в която инженерите са използвали такава стабилизация за оръдията на танковете. Оттам се появява и името.

Руските инженери намират приложение на технологията в киноиндустрията, а в началото на 90-те “руската ръка” се появява и на снимачните площадки в Холивуд. Изобретението дори е носител на два оскара в категорията за научно-инженерни постижения.

Този тип кранове обикновено са монтирани на големи кросоувъри, боядисани в черен мат, за да се гарантира, че няма да има отблясъци по околните обекти. Високопроходимите машини пък позволяват заснемането и на офроуд сцени на пресечен терен.

.

В арсенала на компанията Flimotech даже има специална версия на Ferrari 360 Modena, върху която е монтиран кран. За целта капакът на двигателя е премахнат и там е монтирана поддържащата структура на крана, който може да снима както напред, така и назад. Цялото това сложно съоръжение може да се движи със скорост до 250 км/ч, като заснетата картина остава кристална и стабилна, благодарение на технологиите за обиране на вибрациите.

Как се снимат автомобилните преследвания (ВИДЕО) - не е готово

“Играчки” 

В последно време на снимачните площадки зачести и появата на радио управляеми модели, оборудвани с камери. Те могат да развиват скорост до 100 км/ч и са доста по-евтини от пълноразмерните подвижни кранове. В това число влизат и дроновете, които пък напълно обезсмислят наемането на цял хеликоптер, което беше задължително условие преди само десетина години. Тук, дори повече отколкото при крановете, стабилизацията е от изключителна важност. 

 


Източник: automedia.bg
Виж още новини
Още новини

Пазарувай Онлайн

Гаранция на стоките

Гаранционният период за всяка стока е посочен в съответната за нея страница. Всички стоки, които подлежат на гаранционно обслужване, са придружени от необходимите документи с информация за срока, условията и мястото на гаранционното обслужване. Гаранционните уловия са съобразени с наредбите и изискванията на ЗЗП (Закон за защита на потребителите).

econt


Доставка за София в работно време: 9.00-18:30 - 3 лв

Доставка за София експресно за същия ден - 6 лв.

Доставка за цяла България - Еконт Експрес - 6 лв.

Доставка във фиксиран час +2.40 лв.

Плащане при доставка
При получаване на стоката плащате дължимата сума на куриера.

Плащане по банков път
Чрез банков превод в указаната от HID.bg сметка.

Онлайн плащане чрез EPAY.BG
Чрез банков превод в указаната от HID.bg сметка.

HID.bg

"Алвиа" ЕООД
София, ул. "Цар Иван Асен II" 60
тел.: 0888 795 001
e-mail: info@hid.bg

Работно време:
Понеделник до Петък 10 - 19 часа
Събота 10 - 14 часа
Неделя - почивен ден



Можете да закупите всички продукти на лизинг чрез TBI Credit.

Срока на лизинга е от 3 до 36 месеца.

Какво ново...

© Всички Права Запазени

уеб дизайн